Kripto Para

Bu 8 Teknoloji Devi Metaverse’e Büyük Yatırım Yaptı

meta - Bu 8 Teknoloji Devi Metaverse'e Büyük Yatırım Yaptı

“Metaverse” terimi internette yayıldı ve çok sıcak bir konu haline geldi. Devasa, sanal bir çevrimiçi dünya fikri kesinlikle heyecan verici ve yüzlerce şirket metaverse’in sahip olduğu görünür potansiyeli gördü. Ancak hangi büyük teknoloji şirketleri meta veriye büyük yatırımlar yapıyor ve neden bunu yapıyorlar?

“Metaverse” terimi internette yayıldı ve çok sıcak bir konu haline geldi. Devasa, sanal bir çevrimiçi dünya fikri kesinlikle heyecan verici ve yüzlerce şirket metaverse’in sahip olduğu görünür potansiyeli gördü. Ancak hangi büyük teknoloji şirketleri meta veriye büyük yatırımlar yapıyor ve neden bunu yapıyorlar?

1. Microsoft

Teknoloji oyununda uzun süredir devam eden bir oyuncu olarak, Microsoft’un meta veri deposuna daha fazla adım atması şaşırtıcı değil . Ocak 2022’de şirket , devasa video oyunu geliştiricisi ve yayıncısı Activision Blizzard’ı metaverse’de önemli bir noktayı güvence altına almak için satın alacağını duyurdu .

Bu satın alma, Microsoft’un mobil, bilgisayar, konsol ve bulut genelindeki oyun işindeki büyümeyi hızlandıracak ve meta veri tabanı için yapı taşları sağlayacaktır.

70 milyar dolarlık anlaşma Microsoft’un şimdiye kadarki en büyük anlaşması ve şirketin önümüzdeki yıllarda meta veri tabanında Microsoft destekli oyunlar ve yazılımlar geliştirmesine olanak sağlayacak.

2. Meta (Eski adıyla Facebook)

Kasım 2021’de Facebook, oldukça uygun bir şekilde adını Meta olarak değiştirdiğini duyurdu. Bu, gelecek vadeden metaverse’i başlatma girişimi olarak yapıldı ve kesinlikle insanları konuşturdu.

Korkutucu tanıtım videosu bir yana, Meta, meta veri tabanında VR yetenekleri sağlamak için kullanılacak hem donanım hem de yazılım satın almak ve geliştirmek için toplam 10 milyar dolar yatırım yaptı. Şirket ayrıca gelecek vaat eden bir başka yeni teknoloji olan AR’ye (artırılmış gerçeklik) yatırım yapmayı planlıyor.

Bu kuşkusuz çok büyük bir yatırım olsa da, önümüzdeki birkaç yıl içinde gerçekleşecek bir dizi ilk olması bekleniyor. Bununla birlikte, Meta’nın sanal dünyaya olan coşkusunu çevreleyen önemli eleştiriler var ve bazıları bunun şirket için geçici bir hevesten başka bir şey olmadığına inanıyor. Bunun gerçekten böyle olup olmadığını zaman gösterecek!

Blockchain ETF Nedir?
Kripto Para Madenciliği Anakartı Nedir?
2022’de Düşük Sistemle Çıkarabileceğiniz 6 Kripto

3. Google

Meta veri deposunun ne hakkında olduğunu araştırmak için Google’ı zaten kullanmış olabilirsiniz. Rakiplerinin bir kısmı metaverse’e yatırım yaptıktan sonra, Google nihayet Ocak 2022’de aynı şeyi yapmaya karar verdi. Google, 2014 yılında başarısız AR gözlükleriyle büyük bir halk aşağılamasıyla uğraşsa da, bu onları yatırım yapmaktan tamamen uzaklaştırmış gibi görünmüyor. AR.

Aslında, özellikle AR, Google’ın meta veri tabanında güçlü bir zemin elde etmenin bir yolu olarak şimdi bir kez daha yatırım yapmasıdır. Şirketin CEO’su Sundar Pichai, Google’ın AR’ye olan ilgisini defalarca tartıştı ve hatta Haritalar ve YouTube gibi hizmetleri sanal ortama dönüştürebilir.

Bunun da ötesinde, Google ayrıca tüm metaverse projeleri için bir özel sermaye fonuna 39.5 milyon dolarlık sağlıklı bir yatırım yaptı. Bu yüzden kesinlikle şirket sanal ve artırılmış bir gelecek için hazırlanıyor gibi görünüyor.

4. Nvidia

Nvidia, metaverse’e yatırım yapan başka bir teknoloji devi. Dünyanın önde gelen GPU geliştiricilerinden biri olarak Nvidia, GPU’ları konsollara, PC’lere, dizüstü bilgisayarlara ve daha fazlasına yerleştirmekten ve ayrıca kripto para birimi madenciliğine ve GPU’lar için sahip olduğumuz sayısız diğer kullanımlara katkıda bulunmaktan sorumludur. Teknoloji dünyasındaki merkezi rolü, şirketin rakiplerinin yanında meta veriye neden yatırım yaptığını mükemmel bir şekilde anlaşılır kılıyor.

Nvidia’nın meta veri deposu altyapısının önemli bir parçası olacak şekilde şekillenmesi, Omniverse gibi araçlar geliştirmesi ve meta veri deposu geliştiricilerinin vizyonlarını hayata geçirmeleri için ihtiyaç duydukları araçları sağlaması şaşırtıcı değil. Şirket, insanların meta evrende kendilerini temsil etmek için kullanabilecekleri dijital avatarlar geliştirmeyi bile planlıyor. Dolayısıyla yakın gelecekte kişiselleştirilmiş avatarınız Nvidia’nın yeniliğinin bir ürünü olabilir.

5. Unity Software

Kasım 2021’de Unity Software, bir dijital VFX şirketi olan Weta Digital’i 1,6 milyar dolardan fazlaya mal olan bir anlaşmayla satın aldı. Pek çoğu, Unity’nin şimdiye kadarki en büyük anlaşmasının neden bir VFX geliştiricisi edinmeyi içerdiğini sorguladı, ancak cevap, şirketin meta veriye odaklanmasında yatıyor gibi görünüyor.

Kısacası, Weta Digital’in yenilikçi VFX araçları, Unity Software’in meta veri tabanındaki kullanıcılar tarafından keyfini çıkarabilecekleri RT3D (veya gerçek zamanlı 3D) teknolojisini daha da geliştirmesine yardımcı olmalıdır. Weta’nın tüm araçlarına ve mühendislerinden oluşan bir orduya erişimi olan Unity Software, meta veri tabanında sağlam bir temel kazanabilmelidir.

Ve Unity’nin gerçek zamanlı 3D görseller geliştirmede zaten bir lider olduğu göz önüne alındığında, metaverse’nin AR ve VR öğelerinin üretilmesinde kesinlikle büyük bir rol oynayabilir. Genel olarak, şirket metaverse için çok uygun, belki burada listelenen diğerlerinden daha fazla.

6. Shopify

Bugün bir milyon işletme Shopify’ı bir e-ticaret platformu olarak kullanıyor. Ve sanal alışverişin metaverse’de giderek daha heyecan verici bir olasılık haline gelmesiyle, Shopify’ın harekete erken başlamak istemesi mantıklı geliyor. Şirketin gözleri özellikle, kullanıcıların bir satın alma yapmadan önce kıyafetlerini denemelerini veya evlerindeki eşyaları sanal olarak görüntülemelerini içeren AR alışverişine odaklanıyor.

Bunun üzerine, Meta’nın bir e-ticaret platformu olarak Shopify ile rekabet etme hedefini içeren yakın zamanda sızdırılmış planlar. Bu nedenle, metaverse için yeni keşfedilen coşkuyla, Meta’da da daha fazla sanal alışveriş görebiliriz.

7. Roblox

Adobe gibi, Roblox da son aylarda değerli bir meta veri deposu haline geldi. Şirket, kendisine hatırı sayılır bir metaverse varlığı sağlayacak birkaç marka ortaklığı yaptı ve oyuncuların oyun oynayabileceği ve etkileşimde bulunabileceği sanal bir dünya geliştirmeye net bir şekilde odaklandı.

Şirket, iletişim kurmak ve sosyal çevreler oluşturmak için sanal avatarları kullanan oyuncuları içerecek olan meta veri tabanının sosyal tarafına odaklandığını iddia ediyor. Şirketin oyuncuları ve geliştiricileri bir araya getirmesiyle tanındığı göz önüne alındığında, bu şaşırtıcı değil.

Şirket, esasen mevcut oyuncu tabanı etrafında bir metaverse inşa etmek istiyor, ancak bu, kullanıcılar için çok daha iyi güvenlik sağlıyor. Vahşi Batı tipi bir senaryoyu çevreleyen korkular şimdiden oluşmaya başladığından, yakın gelecekte gerçekten güvenli bir metaverse’nin mümkün olup olmayacağını kim bilebilir?

8. Qualcomm

Qualcomm’un XR’ye veya genişletilmiş gerçekliğe yatırımı, meta veri tabanı vizyonuyla bağlantılı. Şirket yalnızca Avrupa’da bir XR laboratuvarı açmakla kalmadı, aynı zamanda özellikle hem tüketici hem de kurumsal sektörde AR’nin benimsenmesini hızlandırmak için Microsoft ile işbirliği yaptı.

Qualcomm, Microsoft ile olan işbirliğinin “XR ve meta veri tabanına ortak bir bağlılık” temsil ettiğini ve daha fazla insanı internetin bu yeni sürümüne dikmeye teşvik etmeye odaklandığını belirtti. Bu nedenle, hem Qualcomm hem de Microsoft tarafından meta veriye hazırlanırken bazı heyecan verici AR geliştirmelerinin yapıldığını görebiliriz.

Metaverse’in Sonunun Nerede Olacağı Söylenemez

Metaverse fikri heyecan verici olsa da, bir gerçeklikten çok bir kavramdır. Şimdilik, bu fütüristtik teknoloji için işler çok havada ve bu nedenle önümüzdeki aylarda ve yıllarda işlerin nasıl gelişeceğini bilmenin bir yolu yok. Umalım ki yukarıdaki şirketler akıllıca yatırımlar yapmışlardır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler