İnternet

Dinamik Çözünürlük Ölçekleme (DRS) Nedir?

gamer screen icons 1024x576 - Dinamik Çözünürlük Ölçekleme (DRS) Nedir?

Performansı artırmak için birçok oyunda kullanılan bir tekniği tanımlamak için “dinamik çözünürlük ölçekleme” veya kısaca DRS terimini duymuş olabilirsiniz. İşte ne yaptığı ve neden daha fazla oyunun tekniği kullandığı.

DRS Nedir?

Dinamik çözünürlük ölçekleme (DRS), performansı artırmak için çıktı çözünürlüğünün anında değiştirildiği hem PC hem de konsol oyunlarında kullanılan bir tekniktir. Tüm grafik işlemci (grafik işlemcisi) koyar üzerinde soyunun bir çok DRS çıkış çözünürlüğünü düşürmek için kullanılabileceğini bir alanı karşılaşır.

Bu, GPU üzerindeki yükü azaltmanın bir yoludur ve bu da sağlıklı bir kare hızının korunmasına yardımcı olabilir. DRS kullanmayan oyunlar belirli bir çözünürlüğe kilitlenir ve bu, performans düşüşlerini daha belirgin hale getirebilir veya geliştiricileri yükü hafifletmek için başka yöntemlere bakmaya zorlayabilir.

geforce rtx 3080 nvidia - Dinamik Çözünürlük Ölçekleme (DRS) Nedir?

Bu işlem, performansı yumuşatmak için çözünürlüğü yukarı ve aşağı ölçekleyebilen oyun motoru tarafından halledilir . Geliştiriciler, bir oyunun vurabileceği minimum (ve maksimum) çözünürlüğe karar verecek ve kullanılan donanıma bağlı olarak ayarlanabilecek.

Bu süreç lineer değildir ve farklı eksenlerde değişen derecelerde gerçekleşebilir. Tek bir eksende ölçekleme çözünürlüğü, hem yatay hem de dikey çözünürlüğü etkileyen doğrusal olarak küçültülmüş bir çözünürlükten genellikle çok daha az fark edilir. Çoğu oyun, ölçeklendirmeyi yatay eksenle sınırlar, ancak oyun doğru en boy oranında düzgün bir şekilde oluşturulur (pikseller gerilir).

Hareket halindeyken birçok oyuncu oyunun çözünürlüğünün düştüğünü fark etmeyecektir. Genellikle düşük çözünürlüklere eşlik eden pürüzlü çizgileri düzeltmek için geçici kenar yumuşatma gibi ek teknikler kullanılır.

eARC Nedir?
Linux’a Spotify Nasıl Kurulur
Discord Neden Kripto ve NFT’lerden Geri Çekildi?

Daha Düşük Çözünürlükler Daha Düşük Render Sürelerine Sahiptir

DRS, GPU’da işleme sürelerini azalttığı için kullanışlı bir araçtır. Bir sahnenin oluşturulması çok uzun sürdüğünde, GPU istenen kare hızına ulaşmak için gereken sürede onları çizemediğinden kareler atlanır.

Örneğin, saniyede 60 karelik bir kare hızı, GPU’nun her 16.667 milisaniyede yeni bir kare oluşturmasını gerektirir. Bir karenin oluşturulması bundan daha uzun sürerse, o kare atlanır ve toplam kare hızı düşürülür. Değişken yenileme hızı (VRR) teknolojileri , ekran yırtılmasını ortadan kaldırarak bunu daha az fark edilir hale getirirken, DRS, kartın her yerinde performansı artırmaya yardımcı olabilir.

hd vs4k pixels - Dinamik Çözünürlük Ölçekleme (DRS) Nedir?

Basit bir örnek vermek gerekirse, 4K görüntüde 1080p (full HD) görüntüdeki piksel sayısının dört katı olduğundan, aynı GPU’yu 4K’da 1080p’de olduğundan dört kat daha uzun süre alır. . Çözünürlüğü azaltmak, oluşturma süresini azaltır ve bu da GPU’ya istenen kare hızına ulaşmak için ihtiyaç duyduğu boşluğu sağlar.

Bu nedenle, bir 4K görüntü saniyede 30 karelik bir sabit hızda işleniyorsa ve saniyede 60 kare hedefine ulaşmak istiyorsanız, çözünürlüğü yarıya indirmek, ideal koşullar ve başka hiçbir ayarın değiştirilmediği varsayılarak GPU’nun bu hedefe ulaşmasına izin verir.

DRS, Diğer Ayarları Yalnız Bırakma Şansı Sunuyor

Çözünürlük, çerçeve oluşturma süresi denkleminin yalnızca bir parçasıdır. Göze hoş gelen ayrıntı düzeyi (LOD), gölge kalitesi, gölgelendirici kalitesi vb. tümü oluşturma sürelerini ve performansı etkileyebilir. Geliştiriciler, daha yüksek kare hızlarına ulaşmak için görüntü kalitesini düşürmek için diğer teknikleri kullanabilir.

DRS’nin en büyük faydalarından biri, geliştiricilerin çoğu zaman bu diğer ayarların çoğunu yalnız bırakmasına izin vermesidir, böylece yalnızca çıktı çözünürlüğü azalır. Bu, oyunların çözünürlük dışında farklı platformlarda veya donanımlarda nispeten değişmeden görünmesini sağlar.

Neyse ki, bir PC oyununda ara sıra yapılan geçişler dışında DRS hakkında endişelenmenize gerek yok. Konsol oyunları, uygulanmasında büyük farklılıklar gösterebilen ve genellikle geliştiriciler ve oyuncu geri bildirimleri tarafından toplanan kullanıcı verilerine dayalı güncellemelerde değiştirilen teknolojiye dayanır.

Performans hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen bir PC oyuncusu musunuz? Öğrenin Kare hızınızı izlemek için nasıl yanı sıra kare hızları oyun deneyimini nasıl etkilediğini .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz gibi görünüyor.

Reklamlar içeriğimizi ücretsiz tutar. Lütfen teknoaslan.com'da reklamlara izin vererek bizi desteklemeyi düşünün.