İnternetMobilYazılım

Facebook Yeni Şirket Kimliğini “Meta” Olarak Açıkladı

Çok fazla spekülasyondan sonra, Facebook, ileriye dönük meta veriye yeni bir odaklanma ile resmen Meta olarak yeniden markalaştı.

Facebook Rebrands to Meta Featured - Facebook Yeni Şirket Kimliğini "Meta" Olarak Açıkladı

Facebook’un Connect 2021 etkinliğinde şirket, ileriye dönük meta veriye yeni bir odaklanma ile tam bir yeniden markalaşma duyurdu. Ama merak etmeyin, sosyal uygulamalarınız hiçbir yere gitmiyor.

Facebook Meta Adlı Yeni Kimliğini Açıkladı

Daha önce raporların öngördüğü bir hamleyle Facebook, metaverse’e yeni bir odaklanma ile kendisine yeni bir kimlik oluşturdu. Yeni bir isim ve yeni bir logo ile tamamlanan Meta’nın Facebook markasını değiştirmesini memnuniyetle karşılıyoruz.

Meta Logo - Facebook Yeni Şirket Kimliğini "Meta" Olarak Açıkladı

Meta’nın yeni logosu, Facebook’un imzası olan mavi renginde (farklı bir tonda da olsa), sonsuzluk sembolü ile bir çift AR veya VR gözlüğü arasında bir çarpı gibi görünen bir glif ile görünür.

Connect 2021 açılış konuşmasında CEO Mark Zuckerberg, Facebook’un odak noktasının sosyal medya uygulamalarından uzaklaşmasını ve meta veriye geçmesini istediğini açıkladı.

“Meta” kelimesi Yunanca’dan gelir, yani öte anlamına gelir, Zuckerberg tam olarak metaverse anlatısını böyle döndürüyor. Şirket, metaverse’i bir sonraki büyük teknoloji olarak çerçeveliyor ve açılış konuşmasında kesinlikle umut verici görünüyordu.

Sosyal sevenler, merak etmeyin. Zuckerberg, Meta’nın mevcut sosyal uygulamalarına ve çevrimiçi varlığına bağlı kaldığını yineledi. Uygulamalarınız yakın zamanda hiçbir yere gitmiyor.

Açıklığa kavuşturmak gerekirse, yeni Meta markası, sosyal medya uygulamalarının her birinin arkasındaki şirket olan Facebook Inc.’in yerini alacak. Bu, telefonunuzda Facebook, Instagram, WhatsApp, Horizon ve Oculus uygulamalarını açmaya devam edeceğiniz anlamına gelir.

Meta Olarak Yeniden Markalaşmak İlerlemek Ne Demektir?

İnsanların çoğunluğu için Meta olarak yeniden markalaşmanın hiçbir önemi olmayacak. Bunu, Google’ın 2015’te Alphabet olarak yeniden markalaşmasının arkasındaki ana şirkette gördük. Ad değişikliğinin ardından herhangi bir etki olmadı ve bu güne kadar herkes Google ürünlerini kullanmaya devam ediyor.

Yeniden markalaşmanın kendisi pek bir anlam ifade etmeyecek olsa da, şirketin yeni odak noktası olacak. Değişikliğin arkasındaki neden, şirketi meta veriye odaklamak olduğundan, tüketicilerin Meta’dan daha fazla meta veri aktarımı dostu ürün ve hizmet görmeleri gerekiyor.

Etkinlikte de duyurulduğu üzere Meta, kullanıcıların çoklu evrene erişmesine izin vermek için Horizon platformu üzerinde çalışıyor. Şirket ayrıca mevcut Oculus serisine benzer daha fazla AR ve VR ürünü üzerinde çalışıyor.

Meta, Metaverse’de Karşılanıyor

Meta, Oculus ürün yelpazesindeki ürünler ve teknolojiyi tüketicilerin eline geçiren Ray-Ban ile yakın zamanda yapılan işbirliği ile AR ve VR’ye yabancı değil.

Bir bütün olarak meta veri deposuna odaklanarak her şeyin sarsılmak üzere olduğuna hiç şüphe yok. Zuckerberg’in Connect açılış konuşmasında söylediği gibi, meta veri deposunun geleceğinin ne getireceğini kendisi bile bilmiyor. Ne kadar heyecan verici!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler