Sosyal Medya

Facebook’un Evrimi: 2004’ten Meta’ya

Tartışmalara rağmen, Facebook son on yılda muazzam bir büyüme kaydetti. Burada, şimdi Meta olan Facebook'un bir şirket olarak nasıl geliştiğini inceleyeceğiz.

facebook meta - Facebook'un Evrimi: 2004'ten Meta'ya

Dünyanın en büyük sosyal medya sitesi olan Facebook, 2022’de 18. doğum gününü kutladı. Yıllar içinde hem platform hem de şirket (şimdi Meta olarak yeniden markalandı) katlanarak büyüdü ve birçok tartışmanın parçası oldu.

Burada, Amerikan teknoloji devinin 2004’teki mütevazi başlangıcından bugünkü metaverse adımlarına kadar olan evrimine bir göz atacağız.

2004–2006: Facebook’un Başlangıç ​​Hikayesi

mark - Facebook'un Evrimi: 2004'ten Meta'ya

Mark Zuckerberg ve arkadaşları, tüm Harvard öğrencilerini birbirine bağlayan yeni bir web sitesi fikri buldular. İlhamları mı? Harvard’ın çevrimiçi öğrenci dizinleri “Facebook”. Teknik içgörüler, Harvard öğrencilerini yan yana karşılaştıran “sıcak ya da değil” bir web sitesi olan önceki projesi Facemash’tan geldi.

4 Şubat 2004’te Zuckerberg, arkadaşlarıyla birlikte “TheFacebook”u başlattı (sonunda 2005’te “The”yi bıraktılar). Başlangıçta, yalnızca Harvard öğrencilerinin sitede profil oluşturmasına izin verildi. Ancak daha sonra site, diğer kolejlerden öğrencilere izin verecek şekilde genişletildi ve kullanıcı sayısını Eylül 2004’e kadar bir milyona çıkardı.

Bunu gören Winklevoss ikizleri , sosyal paylaşım sitesi hakkındaki fikirlerini çaldığını iddia ederek Zuckerberg’e dava açtı. İkizler daha önce, aynı konsepte dayalı olacak olan ConnectU (eski HarvardConnection) web sitesini kurması için onu işe almıştı. Ancak Zuckerberg’in onlara yardım etmek yerine Facebook’u kurmak için bu fikri kullandığı iddia edildi.

Aralık 2005’e kadar Facebook’un altı milyon kullanıcısı vardı. Ayrıca, kötü şöhretli Facebook Duvarı ve Haber Kaynağı da dahil olmak üzere birçok yeni özelliğe sahipti. Nisan 2006’da Facebook mobil ortamda çıktı ve Eylül ayında platformu internet üzerinden 13 yaş ve üzeri herkesin kullanımına sundular.

2007–2009: Facebook Beğen Düğmesinin Eklenmesi

facebook begeni - Facebook'un Evrimi: 2004'ten Meta'ya

Küresel erişilebilirliği ile Facebook, Nisan 2007’deki 20 milyon kullanıcıdan Ekim’de 50 milyon kullanıcıya sıçradı. Facebook, insanların yanı sıra şirketleri de kendine çekti ve aynı yılın sonuna kadar yaklaşık 100.000 işletme sayfasına sahipti.

Şubat 2008’de, Facebook-Winklevoss davası Zuckerberg’in ikizlere 65 milyon dolarlık nakit ve Facebook hissesi ödemesiyle sonuçlandı. Daha sonra, Temmuz ayında platform, mobil uygulamasını iOS’ta yayınladı.

Kısa süre sonra Facebook, web sitesine ve uygulamasına Sohbet, Sayfalar, Facebook Reklamları ve video desteği dahil olmak üzere daha fazla özellik ekledi. Ancak bunların en önemlisi, Şubat 2009’da tanıtılan kötü şöhretli Beğen düğme siydi.

2010–2012: Facebook Halka Arz Ediliyor

Facebook messenger - Facebook'un Evrimi: 2004'ten Meta'ya

Beğen düğmesinin ortaya çıkmasından sonra Facebook, platformda birkaç değişiklik yaptı. Fotoğraflarda, beğeni yorumlarında ve ana sayfada kişilerin etiketlenmesini iyileştirdi. Daha sonra Facebook Yerleri, Gruplar, Zaman Çizelgesi ve Görüntülü arama gibi yeni özellikleri kullanıma sundu.

Temmuz 2010’a kadar Facebook’un 500 milyondan fazla aktif kullanıcısı vardı. Ve Kasım ayında, 41 milyar dolar değerinde üçüncü en büyük web şirketi oldu. Daha sonra, Ağustos 2011’de Facebook, özel bir anlık mesajlaşma uygulaması olan Messenger’ı başlattı.

2012’de Facebook, Instagram’ı 1 milyar dolara satın aldı ve kısa süre sonra şirketi halka açtı. Mayıs 2012’de Facebook, ilk halka arzını (IPO) hisse başına 38 dolardan gerçekleştirdi ve ilk gün 16 milyar dolar topladı. Bunun da ötesinde, şirket, platformda bir milyar aktif kullanıcıya sahip başka bir dönüm noktasını geçerek yılı kapattı.

2013–2015: Facebook Yeni Alanlara Yöneliyor

whatsapp facebook - Facebook'un Evrimi: 2004'ten Meta'ya

Halka arzdan kısa bir süre sonra, yatırımcılar Facebook’u şirketin gerçek durumu hakkında onları yanlış yönlendirdiğini ve aynı şeyi sadece birkaç seçilmiş müşteriye ifşa ettiğini iddia ederek suçladı. Bu, 40’tan fazla dava ve 35 milyon dolarlık bir anlaşma ile sonuçlandı.

2013’te Facebook, Fortune 500 şirketi arasına girdi; bu dönüm noktası, şirketin gerçekten ne kadar popüler hale geldiğini netleştirdi. Aynı yıl şirket, Videos ve Direct on Instagram gibi yeni özellikleri kullanıma sundu.

2014 yılında 10. doğum gününde Facebook, WhatsApp, Oculus ve Atlas’ı satın aldı. 2015 yılında Facebook’un 40 milyondan fazla küçük işletme sayfası vardı. Bu daha sonra yeni bir girişimin kaynağı oldu: Facebook Marketplace.

Facebook Çalışanları Neden Artık “Metamatlar” Olarak Adlandırılıyor?
Facebook Yakında Bazı Kullanıcılar İçin İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Gerektirecek
Facebook Kapanırsa Verilerinize Ne Olur?

2016–2018: Tartışmalar, Skandallar ve Diğer Her Şey

Mark Zuckerberg poster - Facebook'un Evrimi: 2004'ten Meta'ya

Şöhret ve paranın yanı sıra Facebook nefret ve bela da aldı. Şirket her zaman davaların ve suçlamaların ortasında olmasına rağmen, 2016 yılında yalan haber yaydığı için ağır eleştirilerle karşı karşıya kalınca işler daha da yoğunlaştı.

Buna karşı koymak için platform, kullanıcıların sahte gönderileri İşaretlemesine izin veren ve algoritmayı iyileştirme sözü veren yeni bir özellik sundu, ancak bu çabalar neredeyse hiçbir fark yaratmadı. Aynı yıl Facebook, kullanıcıların Beğen düğmesinin yanı sıra birkaç emoji arasından seçim yapmasına izin veren Reactions’ı da başlattı.

2017’de, imajını eski haline getirmek için çok uğraşmasına rağmen, Facebook taciz, taciz, nefret söylemi vb. içeren çeşitli gönderi raporlarıyla sorun yaşamaya devam etti. Bunlar, şirketin daha iyi düzenleyici önlemler alması için bir uyandırma çağrısıydı.

Sorunlar, bir İngiliz danışmanlık firması olan Cambridge Analytica’yı (CA) içeren büyük bir veri ihlalinden sonra 2018’de devam etti. CA, “This Is Your Digital Life” adlı bir uygulama aracılığıyla yaklaşık 87 milyon Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini çıkardı. Bu bilgi, 2016 ABD başkanlık seçimlerinde Trump’ın konumunu ilerletmek için kullanıldı .

Skandal, Zuckerberg ve Facebook COO’su Sheryl Sandberg’in Kongre önünde ifade vermesine neden oldu. Ve şirket, skandala karıştığı için İngiltere Bilgi Komisyonu Ofisine 500.000 £ para cezası ödedi.

2019–2021: Facebook Yeni İsmi Meta

meta logo - Facebook'un Evrimi: 2004'ten Meta'ya

Kötü şöhretli skandalı yayınlayan Facebook, insanların şirkete olan güvenini boş yere kurtarmaya çalıştı, ancak gizlilik endişeleriyle ilgili suçlamalarla yüzleşmeye devam etti.

2019 boyunca Facebook, çeşitli hükümetlere çeşitli cezalar ödedi. Ve yıl bir başka büyük güvenlik ihlaliyle sona erdi. Aralık ayında Forbes , telefon numaraları ve e-posta adresleri de dahil olmak üzere 267 milyondan fazla Facebook kullanıcısının hesap bilgilerinin sızdırıldığını bildirdi.

2020’de şirket GIPHY’yi 400 milyon dolara satın aldı ve yan kuruluşlarında WhatsApp Payments, Instagram Reels ve diğer yükseltmeleri başlattı. Ancak Şubat 2021’de WhatsApp’ın gizlilik politikasını değiştirdiğinde yine kasabanın gündemi haline geldi . Yeni gizlilik politikası, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin Facebook ile paylaşılmasını içeriyordu.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu, bir grup kullanıcının diğer uygulamalara geçmesine neden oldu. Ancak bundan pek etkilenmeyen Facebook, 28 Haziran 2021’de 1 trilyon dolarlık en yüksek piyasa değerini gerçekleştirdi. Aynı yılın daha sonra, Ekim ayında Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın küresel bir kesintisi 6 milyar dolarlık bir kayıpla sonuçlandı.

Bu fiyaskodan kısa bir süre sonra, 29 Ekim 2021’de Zuckerberg, Facebook’un metaverse inşa etme yeni misyonu ışığında Meta olarak yeniden markalaştığını duyurdu. Birçoğu bunu, “Facebook” un sahip olduğu kötü isimden kurtulmak için umutsuz bir girişim olarak görüyor.

Meta Zor Bir Yerde Ama Ne Zaman Değil?

Marka değişikliğine ve yeni bir vizyona rağmen Meta, geçmişinden özgür değildir. Teknik, yasal, etik ve sosyal sorunlar şeklinde sayısız zorluklarla karşılaşmaya devam ediyor. Ancak zorlu ortamlarda faaliyet göstermek şirket için yeni bir şey değil ve bu nedenle, tartışmalara rağmen büyümeye ve yeni alanlara dalmaya devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler