Kripto Para

Kripto’da Ayı Piyasasında Hayatta Kalmanın 6 Yolu

Kripto fiyatları düşerse ve buna yatırım yaptıysanız ne yapmalısınız? Hayatta kalmanıza yardımcı olacak kılavuzları sizin için derledik.

kripto ayi sezonu 1024x510 - Kripto'da Ayı Piyasasında Hayatta Kalmanın 6 Yolu

Kripto para birimleri tutarları büyük ölçüde düşmeye başladığında ne yapacağınızı hiç merak ettiniz mi? Belki kıpır kıpır veya kriptonun sonu olduğuna inananlara katılıyorsunuz. Bu tür büyük fiyat düşüşleri yeni değil; bunlar tüm finansal piyasalarda olur. Genellikle uzun bir yukarı hareket süreci geçirdikten sonra piyasanın gevşediği bir dönemdir.

Ayı piyasaları olarak malum bu büyük düşüşlerin ne işe yaradığını ve bunlardan kurtulmak için neler yapabileceğinizi çabucak açıklayacağız.

Ayı Kripto Piyasası Nedir?

Ayı kripto piyasası, önemli bir süre süresince önemli bir fiyat düşüşü ile karakterize edilen güçlü bir piyasa satışını ifade eder. Arzın talebi aştığı, fiyatların düşmesine ve yatırımcıların güveninin düşmesine yol açan bir dönemdir.

Piyasa fiyatının düşmeye devam edeceğini öngören karamsar bir görünüme sahip yatırımcılara ayı denir. Ayı piyasasında işlem yapmak, özellikle önceden uzmanlığı oldukça az olan yada hiç olmayan tüccarlar için zor olabilir.

Ayı piyasası sadece kripto alanında değil, bununla beraber forex, hisse senetleri, gayrimenkul, tahviller vb. benzer biçimde geleneksel piyasalarda da olur. Bununla beraber, kriptodaki ayı piyasaları genellikle geleneksel piyasalardan daha değişkendir. Bunun nedeni, kripto alanının hala nispeten yeni olması ve geleneksel pazarlar kadar yerleşik olmaması olabilir.

Kripto Ayı Piyasasının Sebepleri ve Özellikleri

Ayı piyasası birkaç yıl yada sadece birkaç hafta devam edebilir. Genellikle yatırımcılar bir varlığa (çeşitli faktörlerden dolayı) olan güvenlerini kaybetmeye başladıklarında ve varlıklarını satmaya başladıklarında adım atar. Ardından, varlığın fiyatı düştükçe daha çok yatırımcı yatırımlarından çekilmeye başlayacak.

ayi sezonu kripto para - Kripto'da Ayı Piyasasında Hayatta Kalmanın 6 Yolu

Kripto ayı piyasasına neyin niçin olduğu tam olarak net olmasa da, düşük ticaret hacmi, hükümetten ve geleneksel finansal sistemden gelen negatif duygular ve düzenleyici engellemeler gibi faktörlerin tümü, ötekiler arasında, onu tetiklemede rol oynamıştır.

Ayı kripto piyasası, genellikle toplumsal medyada kripto hakkında negatif görüşler, kripto talebinden daha yüksek arz ve geleneksel finans içinde kripto para birimine güvensizlik ile karakterize edilir. Tüm bunlar ve daha fazlası yatırımcıların güvenini kaybetmeye başlar; böylece, sürekli fiyat düşüşü.

Ayı Kripto Piyasasında Hayatta Kalmanın 6 Yolu

Bir ayı kripto piyasasında hayatta kalmak için alabileceğiniz bazı önlemleri bilmek önemlidir. Öyleyse, bazılarını hızlıca ele alalım.

1. Duygusal Olma

Kripto ayı piyasasını ister düşük fiyattan bir token satın alma fırsatı olarak görüyor olun, ister düşen fiyat sizi rahatsız ediyor, sakin kalmaya çalışın ve duygusal kararlar vermeyin. Duygulardan kaynaklanan kararlar genellikle pişmanlıklara neden olur.

Ayı piyasası, yatırımcıların sabrını ve dayanıklılığını test ediyor; hatta birçoğunun kriptodan tamamen kaçınmasını sağlayabilir. Sadece, ayı piyasalarının sonsuza kadar sürmediğini asla unutmamalısınız. Takip eden boğa koşuları genellikle ayı piyasalarını geride bırakır. Sonuç olarak, korku yada şüpheden dolayı karar vermemek için ticaret psikolojinize hakim olmanız gerekir.

2. Portföyünüzü Çeşitlendirin

Volatiliteden korunmada portföy çeşitlendirmesi önemlidir. Portföyünüzü çeşitli kripto varlıklarına yaymanız gerekir. Staking gibi diğer kripto kazanma seçeneklerini de keşfedebilirsiniz. Stake yapmak, portföyünüzü oluşturmanın basit bir yoludur; sizi günlük fiyat dalgalanmalarının etkisinden korur.

Güvenilir stabilcoin satın almak da iyi bir fikirdir. Stabilcoin’ler genellikle önemli bir kâr sağlamasa da, bir yerde gizlenen paramız olduğunu bildiğimizde içimizde tatmin olmuş bir şey var. Ayrıca büyüyen bir kripto ekosistemindeki projelere katılabilirsiniz. Stake, ödünç alma ve airdrop yoluyla kazanmanızı sağlayacak projeleri değerlendirmeye kıymet.

3. Dolar-Maliyet Ortalaması (DCA)

Paranızın tamamını bir kerede yatırmak yerine, belirli bir süre içinde minik ve artan miktarlarda yatırım yapabilirsiniz. Bu şekilde, sermayenizi çok fazla riske atmadan piyasa düşüşlerinden yararlanacaksınız. Örneğin, Bitcoin’e (BTC) yıllık 1000$ yatırım yapma hedefiniz varsa, aylık ortalama 50$ yatırım yapabilir yada bunu haftalık yada günlük katkılara ayırabilirsiniz.

Farklı fiyatlarda minik miktarlarda yatırım yapmak, sizi piyasayı dipler için zamanlamaya çalışmanın yada ticaret girişleri için en iyi tutarları aramanın stresinden kurtaracaktır. DCA, yavaş ve tutarlı bir şekilde yatırım yapmak için en iyi uygulamadır. Ayrıca sizi her şeyi aniden kazanmaya çalışma riskinden de korur.

Kripto’da RSI Göstergesi Nasıl Kullanılır?
Kripto Paralarda Airdrop Nedir?
Uniswap DEX Nedir ve Nasıl Çalışır?

4. Dip’ten Satın Alın

Düşüşü satın almak, düşen fiyattan yararlanmak için düşük bir fiyattan satın almak anlamına gelir. Buradaki düşünce, düşen fiyatın bir noktada toparlanarak yeni kar potansiyeli açmasıdır.

Ayı piyasasında dipten satın almak yaygın olsa da, çok erken satın almamaya çalışın. Bir çok insan elindekileri korkuyla sattığında satın almak daha iyidir. Bununla başa çıkmanın yollarından biri, DCA’da olduğu gibi minik parçalar halinde satın almak ve ek olarak en iyi girişleri elde etmek için fiyat eylemi ve teknik göstergeler kullanmak olabilir.

5. En İyi Giriş Noktalarını Bulun

RSI ve göstergelerin bir kombinasyonuna güvenerek ayı piyasasına daima iyi giriş noktaları bulabilirsiniz . Bu yöntem, hızlı kar elde etmek isteyen tüccarlar için yararlıdır.

rsi kullanmayi ogrenin 1024x321 - Kripto'da Ayı Piyasasında Hayatta Kalmanın 6 Yolu

Göreceli Güç Endeksi (RSI), Ortalama Gerçek Aralık ve Fibonacci Geri Çekilme gibi göstergeler, piyasadaki önemli noktaları keşfetmenize destek olabilir. Çizgi araçları ve dikdörtgenler ile, bir boğa koşusu beklentisiyle paranızın bir kısmını yatırabileceğiniz önemli fiyatlar da çizebilirsiniz.

6. Harici Sesleri Kapatın

Çeşitli yatırımcılar, uzmanlar ve kripto etkileyicileri tarafınca meydana getirilen birçok yorum ve analizle, burun dalışı pazarında soğukkanlılığınızı korumak zor olabilir. Sadece, bu süre zarfındaki kararlarınız uzun vadeli başarınızı önemli seviyede etkileyebilir. Bundan dolayı, kimi dinlediğinize ve ne okuduğunuza dikkat edin, şu sebeple yanlış kararlar vermenize neden olabilirler.

Dengeli bir zihin sağlamak için varlık fiyatlarını günlük olarak kontrol etmemenizi tavsiye ederiz. Tabi ki, bunu söylemek yapmaktan daha kolay. Bununla beraber, kripto para fiyatlarını sürekli kontrol etmek, sizi mantıklı kararlar yerine duygusal kararlar verme konumuna getirir.

Kendinize daima niçin kriptoya yatırım yaptığınızı hatırlatın. Zor zamanların asla sürmeyeceğini asla unutma. Uzun vadeli başarı için temiz bir kafa tutmayı öğrenmelisiniz.

Egzersiz yapmak, yeni beceriler öğrenmek ve belki de yeni kripto ticaret stratejileri öğrenmek için birazcık süre harcamayı unutmayın.

Gelecek Parlak Görünüyor

Ayı piyasalarına çoğu zaman büyük risklerin eşlik ettiğine kuşku yoktur. Sadece, stratejik planlama ve sabır gerektiren bir süreci iyi yönetim ederseniz, bir sonraki boğa koşusunda başarınız için iyi bir temel oluşturduklarını iddia edemeyiz.

Kimse para kaybetmeyi sevmez. Ayı piyasasında zarar edip yanlış kararlar vermek yerine portföyünüzü iyi yönetecek önlemler alabilirsiniz.

Kripto piyasası oynaklığına rağmen, kripto para birimleri yaygın bir şekilde benimsenmeye doğru aşama kaydediyor. Sonuç olarak, blockchain endüstrisindeki mevcut işlerin sayısının gelecek yıllarda artmaya devam etmesi bekleniyor. Bu bizi kriptonun kalıcı olduğuna inandırıyor.

Bu finansal tavsiye değildir. Herhangi bir yatırım şekliyle ilgileniyorsanız, ihtiyaçlarınıza ve risk iştahınıza göre size en iyi tavsiyeyi verebilecek lisanslı bir mali danışmana başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler