Yazılım

Linux’a Spotify Nasıl Kurulur

Linux'ta Spotify Nasıl Kurulur

Spotify - Linux'a Spotify Nasıl Kurulur

Spotify, oradaki en büyük müzik akışı hizmetlerinden biridir. Hem mobil (Android ve iOS) hem de masaüstü (Mac ve Windows) cihazlar için yerel istemcileri vardır.

Ne yazık ki, Linux yalnızca desteklenmeyen bir Spotify istemcisi alır. Bu nedenle, Spotify’ı Linux’ta kullanmayı planlıyorsanız, desteklenmeyen masaüstü istemcisini yükleyebilir veya Spotify Web Oynatıcısını kullanabilirsiniz.

Bize göre, masaüstü istemcisini kullanmak (desteklenmemesine rağmen) yine de daha iyi bir seçimdir, çünkü bu, aksi takdirde web’de bulunmayan tüm Spotify özelliklerine erişmenizi sağlar. Spotify’ı Linux’a kurma adımlarını gösterirken takip edin.

Spotify’ı Debian/Ubuntu’ya yükleyin

APT paket yöneticisi sayesinde Spotify’ı Debian tabanlı Linux dağıtımlarına kurmak en kolayıdır. Yani bilgisayarınızda Debian, Ubuntu, Linux Mint veya benzerlerini çalıştırıyorsanız, birkaç basit adımla Spotify’ı yükleyebilirsiniz.

İlk olarak, terminal uygulamasını başlatın. Ardından, GPG anahtarını eklemek ve sisteminizde Spotify için PPA’yı yapılandırmak için aşağıdaki komutları çalıştırın:

curl -sS https://download.spotify.com/debian/pubkey_5E3C45D7B312C643.gpg | sudo apt-key add -
echo "deb http://repository.spotify.com stable non-free" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/spotify.list

Ardından, sisteminizin depo listesini güncellemek ve Spotify istemcisini indirmek için aşağıdaki komutları çalıştırın:

sudo apt-get update
sudo apt-get install spotify-client

Onaylamanız istendiğinde, y/yes yazın ve Enter’a basın .

Herhangi bir noktada Spotify’ı bilgisayarınızdan kaldırmaya karar verirseniz, bunu aşağıdakilerle yapabilirsiniz:

sudo apt-get remove spotify-client

Komut satırı yaklaşımından memnun değilseniz, GUI yöntemini kullanarak Spotify’ı da yükleyebilirsiniz. Bunu yapmak için sisteminizdeki Uygulamalar menüsüne gidin ve yerleşik paket yöneticisini/mağazasını açın.

Burada, arama kutusuna tıklayın ve spotify veya spotify-client için arama yapın .

Installing Spotify on Linux 1 - Linux'a Spotify Nasıl Kurulur

Döndürülen sonuçlardan, kurulum için işaretlemek için spotify-client’ın yanındaki onay kutusunu işaretleyin.

Installing Spotify on Linux 2 - Linux'a Spotify Nasıl Kurulur

Son olarak, seçilen paketi makinenize kurmak için Uygula düğmesine basın. Bazı grafik paket yöneticileriyle, spotify-client’ı arayabilir ve yüklemek için Yükle düğmesine basabilirsiniz.

Discord Neden Kripto ve NFT’lerden Geri Çekildi?
Uygulamalar Google Play Store’dan Neden Kaldırılıyor?
Her Serbest Çalışanın Bilmesi Gereken 10 Müşteri Tipi
HTML ve CSS Kullanarak F ve Z Kalıpları Nasıl Oluşturulur
Android 12L Nedir?

Spotify’ı Diğer Linux Dağıtımlarına Nasıl Kurulur

Genellikle olduğu gibi, diğer Linux dağıtımlarına bir program yüklemek çok kolay değildir, özellikle de resmi paket yöneticileri bu program için yerel olarak bir paket sunmuyorsa.

Ancak Snap ve Flatpak gibi üçüncü parti paket formatları sayesinde bu tür programları oldukça kolay bir şekilde kurabilirsiniz. Başlatılmamış olanlar için, snaps veya flatpaks, ana sisteme sınırlı erişime sahip bir sanal alan içinde çalışan bağımsız uygulamalardır.

Dolayısıyla, Fedora veya Arch tabanlı dağıtım çalıştıran bir Linux makineniz varsa, Spotify’ı aşağıda gösterildiği gibi paket formatlarından herhangi birini kullanarak yükleyebilirsiniz.

Spotify’ı bir AUR yardımcısı kullanarak Arch Linux’a da yükleyebileceğinizi unutmayın. Bu kılavuzun amacı için yay kullanacağız:

yay -S spotify

Spotify’ı Snap ile Yükleme

Spotify’ı Snap üzerinden kurmak için, sisteminizde Snap’in kurulu olduğundan emin olun. Bunu bir terminalde aşağıdaki komutu çalıştırarak yapabilirsiniz:

snap

Bir sürüm numarası döndürürse, Snap makinenizde kullanılabilir ve bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Ancak, olmaması durumunda, önce Snap’i yüklemeniz gerekir .

Snap’i açıp çalıştırdıktan sonra, aşağıdakileri çalıştırarak Spotify’ı yükleyin:

sudo snap install spotify

Benzer şekilde, herhangi bir nedenle Spotify’ı kaldırmak istediğinizde şunu çalıştırın:

sudo snap remove spotify

Varsayılan olarak Snap, günde dört kez güncellemeleri kontrol edecek şekilde ayarlanmıştır. Ancak bir güncellemeyi anında kontrol etmek isterseniz, bunu aşağıdakileri kullanarak yapabilirsiniz:

sudo snap refresh spotify

Paket için bir güncelleme mevcutsa, otomatik olarak indirilir ve sisteminize kurulur.

Flatpak aracılığıyla Spotify’ı yükleme

Spotify’ı Snap aracılığıyla kurmak gibi, Flatpak ile de, öncelikle bilgisayarınızda Flatpak’in olup olmadığını doğrulamanız gerekir. Bunu yapmak için bir terminalde aşağıdaki komutu çalıştırın:

flatpak

Komut bir Flatpak sürümü döndürürse, program sisteminize kurulmalıdır. Böyle olmazsa, sen gerekecek Flatpak yüklemeden devam etmeden önce.

Flatpak’i kurup kurduktan sonra, yeni bir terminal örneği açın ve Spotify istemcisini makinenize kurmak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

flatpak install flathub com.spotify.Client

Spotify’ı cihazınızdan kaldırmak isterseniz, bunu aşağıdakileri kullanarak yapabilirsiniz:

flatpak uninstall flathub com.spotify.Client

Spotify’ı İlk Kez Başlatmak

Spotify istemcisi bilgisayarınıza başarıyla yüklendiğinde, onu çalıştırmanın birkaç yolu vardır. Spotify’ı Uygulamalar menüsünde bulabilir ve oradan çalıştırabilir veya başlatmak için bir terminal penceresine spotify yazabilirsiniz .

İlk ekran görüntülendiğinde, Giriş Yap düğmesine tıklayın ve hesabınıza giriş yapmak için Spotify kimlik bilgilerinizi girin.

Installing Spotify on Linux 3 - Linux'a Spotify Nasıl Kurulur

Ekranda uygun seçeneği seçerek Google, Facebook veya Apple hesabınızla da oturum açabilirsiniz. Veya Spotify’da yeniyseniz, yeni bir Spotify hesabı oluşturmak ve devam etmek için Kaydol düğmesini tıklamanız yeterlidir .

Installing Spotify on Linux 4 - Linux'a Spotify Nasıl Kurulur

Oturum açtıktan sonra tüm Spotify kitaplığınız (albümler, beğenilen şarkılar, çalma listeleri ve hatta podcast’ler) yeni cihazınızla senkronize edilir. Daha sonra şarkılarınızı çalabilir veya çevrimdışı erişim için indirebilirsiniz. Ayrıca, yerel depolama alanınızı bir müzik kaynağı olarak ekleme ve Spotify’da çalmak için oradan şarkıları içe aktarma olanağına da sahip olursunuz.

Zamanla, Spotify kurulumunu doğrulamak veya sürüm numarasını kontrol etmek isterseniz – yeni bir güncelleme olması durumunda – terminali açın ve çalıştırın:

spotify --version

Spotify İstemcisini Linux’ta Başarıyla Çalıştırma

Bu kılavuzdaki talimatları doğru bir şekilde izlediyseniz, Spotify istemcisinin Linux bilgisayarınızda çalışır durumda olması gerekir. Ve ileriye doğru, onu kullanabilmeli ve tıpkı bir Mac veya Windows PC’ye yüklerseniz yapacağınız gibi tüm Spotify masaüstü işlevlerini kullanabilmelisiniz.

Yine de, Linux için Spotify’ın, mühendislerinden Spotify ve Linux’a duyulan sevgiden kaynaklanan bir yan proje olarak geldiğinden, düzenli olarak korunmadığını veya aktif olarak desteklenmediğini/güncellenmediğini unutmayın. Bu nedenle, diğer masaüstü platformlarındaki istemcilere ulaştığında Linux için en son Spotify özellik güncelleme sürümünü beklememelisiniz.

Spotify’a yeni başlıyorsanız, birkaç Spotify hilesi öğrenmek, platformdan daha fazlasını elde etmenize ve deneyiminizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler