Yazılım

MAC Adresi ve IP Adresi: Fark Nedir?

Çevrimiçi şeyleri tanımlamak için kullanılan adreslerdir. İnternet için hayati önem taşırlar. Ama bunların aynı şey olmadığını biliyor muydunuz?

IP Adres - MAC Adresi ve IP Adresi: Fark Nedir?

Bir MAC adresi ile bir IP adresi arasında ayrım yapmakta zorlanıyor musunuz? Kesinlikle yalnız değilsiniz ve doğru yere geldiniz. Bu iki terim (Mac adresi ve IP adresi) aynı şeyi (bir adres) ima ettikleri ölçüde, farklı kullanım durumları olduğundan ve her biri kendi yöntemiyle benzersiz olduğundan kolayca karıştırılır.

Gelin ve IP ve MAC adreslerinin ne olduğunu ve temel farklarını anlamanıza yardımcı olalım.

Mac Adresi Nedir?

MAC, Medya Erişim Kontrolü anlamına gelir. MAC adresi, bir ağ arabirim denetleyicisine (NIC) verilen 12 basamaklı benzersiz bir onaltılık tanımlayıcıdır. Bir NIC (ağ arabirim kartı olarak da bilinir), belirli bir ağa bağlı aygıtların tanımlanmasına yardımcı olur. Adından da anlaşılacağı gibi, bir ağ arabirim kartı, internet özellikli cihazınızın Wi-Fi veya bir Ethernet kablosu aracılığıyla internete bağlandığı arabirimi sağlar.

cmd ip - MAC Adresi ve IP Adresi: Fark Nedir?

MAC adresleri, tanımlayıcıları kalıcı hale getiren Ağ Arayüzü Denetleyicisi üreticileri tarafından atanır. Ancak MAC adresinizi değiştirmeniz mümkündür . MAC adresi ağ arabirim kartına bağlı olduğundan, genellikle fiziksel adres olarak da adlandırılır.

Bir MAC adresi, daha iyi okunabilirlik için genellikle iki haneli veya iki nokta üst üste (:), kısa çizgi (-) veya nokta (.) ile ayrılmış altı karakter kümesinde görüntülenir. İşte bir MAC adresi örneği; 3A:34:52:C4:69:B8. İlk üç küme, kurumsal tanımlayıcıyı temsil ederken, son üçü belirli bir NIC’yi tanımlar.

example mac address - MAC Adresi ve IP Adresi: Fark Nedir?

“MAC” terimi, MAC adreslerinin Apple cihazlarıyla ilgili olduğunu düşünmenize neden olabilir, ancak değildir. İnternete bağlanabilen her cihazın bir MAC adresi vardır. Ve herhangi biri derken, herhangi birini kastediyoruz . Yani beş yaşındaki HP dizüstü bilgisayarınız, Google Assistant akıllı hoparlörünüz, akıllı TV’niz ve internete bağlayabileceğiniz diğer tüm aygıtların bir MAC adresi vardır.

IP Adresi Nedir?

İnternet Protokolü (IP) adresi , yerel bir ağa veya internete bağlı bir cihaza verilen benzersiz bir tanımlayıcıdır. Bir IP adresi, posta gönderirken önemli olan bir ev adresine benzetilebilir. Benzer şekilde, bir IP adresi, bir ağa bağlı farklı cihazların iletişim kurmasını sağlar. Bilgisayarınızın veri gönderip aldığı adrestir.

Örneğin, internetteki belirli bir bilgisayara veri göndermek istiyorsanız, bir yönlendirici benzersiz kimliği (IP adresi) nedeniyle onu o bilgisayara yönlendirecektir. Aynısı web siteleri için de geçerlidir; her web sitesinin benzersiz bir IP adresi vardır.

IP adreslerinin iki sürümü vardır, IPv4 ve IPv6. IPv4, 0 ile 255 arasında noktalarla ayrılmış dört sayı kümesi içerir. Örnek bir IPv4 adresi: 207.228.238.7. Oysa bir IPv6, aralarında iki nokta üst üste olan sekiz adet dört karakterli sayı ve harf dizisinden oluşur. Örnek bir IPv6 adresi 2001:db8:3333:4444:5555:6666:7777:8888’dir. IPv6, IP adreslerinin en son sürümüdür.

Bluetooth Klavye Almamanız İçin 6 Neden
Veri Kurtarma Nedir ve Nasıl Çalışır?
Volvo’nun Pil Üretimi İçin Büyük Planları Var

MAC Adresi ve IP Adresi Arasındaki Farklar

Artık IP adreslerinin ve MAC adreslerinin neyle ilgili olduğunu anladığınıza göre, birbirlerinden nasıl farklı olduklarına geçelim. İlk olarak, bir internet servis sağlayıcısı (ISS) bir IP adresi sağlarken, bir Ağ Arayüzü Denetleyicisi üreticisi bir MAC adresi atar. Bir IP adresi, 32 bit (IPv4) veya 128 bit (IPv6) mantıksal adres iken, MAC adresi 48 bit fiziksel adrestir.

MAC adresleri, Açık Sistemler Ara Bağlantısı (OSI) modelinin veri bağlantısı katmanında, IP adresleri ise ağ katmanında çalışır. MAC adresi ile IP adresi arasındaki diğer bir fark, ikincisinin geçici, birincisinin kalıcı olmasıdır (Bunu değiştirebilirsiniz, ancak dikkatli yapın).

Ayrıca, iki veya daha fazla cihaz bir MAC adresini paylaşamazken, birden fazla cihaz tek bir IP adresini paylaşabilir. Anahtar paket servisi, bir IP adresi ağ bağlantısını tanımlarken, bir MAC adresi ağa bağlı fiziksel bir cihazı tanımlar.

IP ve MAC Adreslerini Ayırın

IP ve MAC adresinin ne olduğu konusundaki yeni bilginizle, iki terimin benzer görünse de, her birinin kendi uygulamaları olduğunu ve çeşitli şekillerde farklılık gösterdiğini artık anlıyorsunuz. Her ikisi de ağ oluşturmada faydalıdır, her biri farklı senaryolarda kullanışlıdır ve ne pahasına olursa olsun birini diğeriyle değiştiremezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler