Sinema ve Dizi

Örümcek Adam Filmleri Kronolojik İzleme Listesi 2022

orumcek adam - Örümcek Adam Filmleri Kronolojik İzleme Listesi 2022

Örümcek Adamların Ortak Hikayesi

Peter Benjamin Parker’ın adeta gizli kimliği olan Örümcek Adam, ilk kez 1962 yılında çizgi roman olarak yayınlandı. Marvel Comics’e bağlı Stan Lee ve Steve Ditko tarafından yaratılmış kurgusal bir kahraman olan Örümcek Adam, ilk kez Marvel Comics’in ‘Amazing Fantasy’ isimli çizgi romanının 15. sayısında okuyucuyla buluştu ve büyük bir kasırga yarattı. 

Örümcek Adam herkes için yeni bir kahramandı ve o, başka hiçbir kahraman grubuna ait değildi. 1963 yılına gelindiğinde bir yıl içinde Örümcek Adam, büyük bir hayran kitlesine ulaşmıştı bile. Hikayesi herkesin ilgisini fazlasıyla çekmişti. 

Peter Parker, teyze ve amcasıyla birlikte Queens, New York’ta yaşayan yetim bir genç çocuktur. Utangaç bu çocuk, son derece zeki ve bilim dalında ise başaralı biridir. Flash Thompson gibi daha popüler olan diğer çocuklar tarafından sık sık dalga geçilir ancak hayatı kısa bir süre sonra bilim müzesini ziyaret ettiği gün büyük bir değişime uğrar. Bilim müzesinde Peter, radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılır. Örümcek ısırığı Peter’a örümcek benzeri süper güç ve refleksler verir. Ayrıca tehlikeye karşı onu uyaran bir ‘örümcek güdüsü’ vardır. 

1. Örümcek Adam (Spider-Man) (2002) – IMDb: 7.3

Orumcek Adam 1 1024x683 - Örümcek Adam Filmleri Kronolojik İzleme Listesi 2022

İnek, utangaç ve beceriksiz bir lise öğrencisi, genetiği değiştirilmiş bir örümcek tarafından ısırıldığında, ailesinin başına gelen bir trajediden sonra bir süper kahraman olarak kötülükle savaşmak için kullanması gereken örümcek benzeri yetenekler kazanır. Örümcek Adam serisinin ilk filmi olan bu bölümde Peter Parker’ın sıkıcı hayatından kurtulup Örümcek Adam’a dönüşmesini izliyoruz. Yaşıtları tarafından sürekli tartaklanan Peter sevdiği kız olan Mary Jane’e de bir türlü açılamaz. Bir okul gezisi sırasında ise Peter’ı ısıran deney örümceği ona üst düzey güçler verecektir. Hem iç güdüsel hem de fiziksel olarak güçlenen Peter Parker şehri karanlıklarını aydınlatmaya çalışacaktır. 

Tür: Fantastik, Aksiyon

Yönetmen: Sam Raimi

Oyuncular: Tobey Maguire, Willem Dafoe, Kirsten Dunst

Fragman

2. Örümcek Adam 2 (Spider-Man 2) (2004) – IMDb: 7.3

Örümcek Adam/Peter Parker, Mary Jane Watson’ı içeren kişisel hayatı ile çılgın Doc Ock da dahil olmak üzere bir dizi düşmanla savaşan Kara Kedi olarak bilinen bir kanunsuz ile birleştiği süper kahraman hayatı arasında mücadele eder. Sevdiği kızıda başkasına kaptıran Peter iyice bunalıma girer. Bu sırada bir gazetede örümcek adam hakkında saçma sapan yazılar çıkmaktadır. Örümcek Adamlık yapmayı bırakan Peter günlük hayatında bir şeyleri düzeltmeye çalışırken Doktor Otto Octavius isimli obsesif bir adam 4 kollu ahtapot robota dönüştüğünü öğrenir. İnsanlığa zarar verene bu adamı durdurmak Peter’ın görevidir.

Tür: Fantastik, Aksiyon

Yönetmen: Sam Raimi

Oyuncular: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, Alfred Molina

IPTV Yasal mı? İşte Bilmeniz Gerekenler
Netflix’te Neden “İzledim” Düğmesi Yok?
İzlemeniz Gereken 10 Noel Korku Filmi 2022

3. Örümcek Adam 3 (Spider-Man 3) (2007) – IMDb: 6.2

En sevilen Örümcek Adam filmlerinden biri olan 3.bölümde Peter Parker’ın venom ve kum adama karşı verdiği mücadeleler anlatılıyor. İç dünyasında sıkıntılar yaşayan Peter Parker şimdiye kadar başardıkları sebebiyle bir ego sahibi olmuştur. Bu ego ise onun ailesini ve sevdiklerini koruyamamasına sebep olacaktır. hayatının en zor günlerini yaşayacak olan Peter intikam için harekete geçecektir.

Tür: Fantastik, Aksiyon

Yönetmen: Sam Raimi

Oyuncular: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco

4. İnanılmaz Örümcek Adam (The Amazing Spider-Man) (2012) – IMDb: 6.9

Peter Parker genetiği değiştirilmiş bir örümcek tarafından ısırıldıktan sonra, yeni keşfedilen, örümcek benzeri güçler kazanır ve şehri gizemli bir sürüngen düşmanının entrikalarından kurtarmak için dışarı çıkar.

Tür: Aksiyon, Fantastik, Macera

Yönetmen: Marc Webb

Oyuncular: Andrew Garfield, Emma Stone, Rhys Ifans

5. İnanılmaz Örümcek Adam 2 (The Amazing Spider-Man 2) (2014) – IMDb: 6.6

Peter Parker genetiği değiştirilmiş bir örümcek tarafından ısırıldıktan sonra, yeni keşfedilen, örümcek benzeri güçler kazanır ve şehri gizemli bir sürüngen düşmanının entrikalarından kurtarmak için dışarı çıkar.

Tür: Aksiyon, Fantastik, Macera

Yönetmen: Marc Webb

Oyuncular: Andrew Garfield, Emma Stone, Jamie Foxx

6. Örümcek-Adam: Eve Dönüş (Spider-Man: Homecoming) (2017) – IMDb: 7.4

Peter Parker, Queens’teki sıradan bir lise öğrencisi olarak hayatını süper kahraman ikinci kişiliği Spider-Man ile dengeler ve kendini New York’un göklerinde sinsice dolaşan yeni bir tehdidin izinde bulur. Tecrübesiz bir çocuk olan Peter Yenilmezler’e verdiği katkılardan dolayı Demir Adam tarafından adeta eğitime alınmıştır. Bu sırada şehre gelen yeni bir düşman Peter’in kendisini gösterebilmesi için bir fırsat doğuracaktır. 

Tür: Aksiyon, Macera

Yönetmen: Jon Watts

Oyuncular: Tom Holland, Michael Keaton, Robert Downey Jr.

7. Örümcek-Adam: Evden Uzakta (Spider-Man: Far from Home) (2019) – IMDb: 7.5

Avengers: Endgame (2019) filmindeki olayların ardından, Örümcek Adam, sonsuza dek değişen bir dünyada yeni tehditleri üstlenmek için adım atmalıdır. Tom Holland’lı Örümcek Adam serisinin ikinci filmi olan bu bölümde okul gezisine katılan Peter’ın burada yaşadığı maceralar anlatılıyor. Arkadaşaları ile geziye katılan Peter evden oldukça uzktayken bir görevi üstlenmek zorunda kalır. Görev sırasında aksiyon ve maceralar onu bekliyor olacaktır. Serinin ikinci filmi olan Far From Home başarılı sahneleri ve Tom Holland’ın etkili oyunculuğu sayesinde muhteşem bir izleyici kitlesine ulaşmıştır.

Tür: Aksiyon, Macera

Yönetmen: Jon Watts

Oyuncular: Tom Holland, Jake Gyllenhaal, Zendaya

8. Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde (Spider-Man: Into the Spider-Verse) (2018) – IMDb: 8.4

Çizgi film tarzında tasarlanan ve başarılı bir senaryoyla izleyicilere sunulan Spider-Man: Into the Spider-Verse’de henüz öğrenci olan Miles Morales’in maceraları anlatılıyor. Brooklyn’li bir genç olan Miles okuldan pekte haz etmeyen bir gençtir. Ailesinin uğraşları sonucunda özel okullara kadar gidn Miles’in aklı ise sokaklardadır. Bir radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılan Miles kendisini bir anda özel yeteneklerle donatılmış olarak bulacaktır. 

Tür: Animasyon, Aksiyon, Aile

Yönetmen: Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman

Oyuncular: Shameik Moore, Jake Johnson, Hailee Steinfeld

9. Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok (Spider-Man: No Way Home) (2021) – IMDb: 8.7

Örümcek Adamın kimliğinin ortaya çıkmasıyla Peter, Doctor Strange’den yardım ister. Bir büyü ters gittiğinde, diğer dünyalardan tehlikeli düşmanlar ortaya çıkmaya başlar ve Peter’ı Örümcek Adam olmanın gerçekten ne anlama geldiğini keşfetmeye zorlar.

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik

Yönetmen: Jon Watts

Oyuncular: Tom Holland, Zendaya, Tony Revolori

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler